Sprawdzone domowe sposoby na odetkanie odpływu wanny

Twoja wanna ciągle się zatyka? Woda schodzi opornie, a z rur wydobywa się nieprzyjemny zapach? To symptomy jednej z najczęstszych usterek domowych – zapchanego odpływu wanny. Z tym problemem można uporać się bez konieczności korzystania z usług hydraulika i zakupu drogich środków chemicznych. Do udrożnienia rur i odetkania odpływu wanny warto wykorzystać kilka prostych sposobów.

Przygotuj się na najgorsze!

Zanim przystąpisz do wykorzystania jednego ze sposobów na zatkany odpływ w swojej wannie, to warto się do tego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności załóż gumowe rękawiczki, nie masz pojęcia, z jakimi bakteriami możesz mieć za chwilę do czynienia. Maksymalnie opróżnij wannę oraz uprzedź wszystkich domowników, aby nie korzystali z innych źródeł wody. Przystępując do pierwszych czynności bądź przygotowany na nieapetyczne widoki i zapach. W końcu nie wiadomo, co stanowi przyczynę niedrożności odpływu wanny.

Przetykacz najpopularniejszym sposobem na zapchany odpływ

Najpierw spróbuj wykorzystać przetykacz gumowy. Wytwarzane podczas pompowanie ciśnienie może wypchnąć zator. Przed rozpoczęciem przepychania nasmaruj odpływ kremem lub wazeliną, co pomoże w skuteczniejszym dociśnięciu gumowej końcówki. Następnie wystarczy nalać wody do poziomu nasady przetykacza i rozpocząć pompowanie. Ciśnienie powinno przywrócić odpowiednią drożność wanny. Jeśli kilkukrotne powtórzenie procesu nie poprawi sytuacji, to konieczne będzie wykorzystanie innych środków.

Soda oczyszczona i ocet pomysłem na drożność

Jaką metodą jeszcze może być odetkana wanna? Odpływ może być zasypany sodą oczyszczoną i przelany wrzątkiem. Podobne działanie ma też ocet, którego szklanka może zdziałać cuda. Jeszcze większą skuteczność może mieć połączenie tych dwóch składników. Soda oczyszczona w parze z octem sprawią, że w okolicach odpływu pojawi się piana. Po 15 minutach zalewamy ją czajnikiem wrzącej wody. Jeśli żaden sposób nie okaże się w pełni skuteczny, to konieczna będzie wizyta specjalisty.

Dodaj komentarz